En aktivitet för dig som missade den första DigInvest-aktiviteten eller för dig som var med när det begav sig, men önskar få en repetition för att fräscha upp ditt minne.
Under maj – juni var det tänkt att vi skulle bjuda in till några avslutande träffar. Då kom coronaviruset och ställde till det, men vi ger inte upp utan vi ställer om till digitala träffar på temat DigInvest – Favorit i repris.
Den här gången kör vi ett digitalt möte med Jeanette Andersson – en komprimerad repris från den första genomgången som hölls i mars 2019. Du får baskunskap om grunderna i startupinvesteringar, speciellt inriktad på nya investerare, som exempelvis:
Du får bl. a. svar på frågor som:
Om Jeanette Andersson
Affärsängel med lång erfarenhet av finansiering av startups.
Är bl. a. initiativtagare till Nordic Female Investor Meetup.
Affärsänglar är viktiga för Sverige och framtiden!
Det är genom nya företag som Sverige får ett mer differentierat näringsliv och säkrar sin välfärd. I digitaliseringens tid behöver många nystartade IT-bolag ofta finansiellt stöd för att vidareutveckla företaget och dess produkt/tjänst/lösning. För investerare gäller det att förstå vilka utmaningar och möjligheter man ställs inför vid investeringar i IT-bolag.
Affärsänglar:
Torsdag 28 maj kl. 16:15-17:00
Länk till mötet kommer att skickas ut innan mötet.
OSA: Senast 27 maj kl. 16:00.
Eventuella frågor besvaras av Anna-Karin Swärd, som samordnar aktiviteterna inom DigInvest,
anna-karin.sward@capiro.se, 070-586 25 79.
DigInvest är ett delprojekt inom Digital Business som drivs inom Kalmar Science Park och finansieras av Europeiska regionala utvecklingsfonden och Region Kalmar län i syfte att:
Aktiviteterna inom DigInvest arrangeras i samarbete med Investerare Sydost under perioden januari 2019 – juni 2020 och är kostnadsfria för deltagarna.
Har du några frågor eller funderingar? Hör av dig.